AB'nin İran'la ticaret bağlantısı Instex ile sağlanacak

Romanya'nın Başkenti Bükreş'te gerçekleştirilen Gymnich Zirvesi'nin ardından Mogherini tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen ticari mekanizma, resmi olarak kuruldu ve proje hayata geçirildi. Fransa, İngiltere ve Almanya iş birliği ile ortaya konulan Instex, özel amaca hizmet eden bir araç olarak tanımlanıyor. Mogherini, bunun çok olumlu bir adım olduğunu ve devamının da geleceğini belirtti.

Mogherini, bu oluşumun, İran'a legal bir şekilde ticaret yapmak adına önemli bir adım olduğunu ifade ederken, İran nükleer anlaşmasının uygulanması için de gerekli bir oluşum olduğunu dile getirdi. Mekanizma, herhangi bir sorun oluşmadığı takdirde kısa süre içerisinde aktif hale getirilecek.

Instex, Paris merkezli bir oluşum ve yönetim ise Alman bir bankacı tarafından gerçekleştiriliyor. Denetim kurulunun başında ise İngiliz bir Diplomat yer almaktadır. Instex, gerçek bir ödeme mekanizması ve üç ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu özel bir yapılanma olarak da tanımlanabilir.

İran ile meşru olarak ticaret yapmak isteyen Avrupalı şirketler de rahat bir nefes almış durumda ve bu mekanizma sayesinde herhangi bir illegal durum da söz konusu hale gelmeyecektir. Yaptırımlara rağmen bu ülke ile ticaret yapmak isteyen çok fazla ülke ve şirket bulunuyor ancak bu ticareti meşru kılmak çok da kolay değil. Almanya, İngiltere ve Fransa, Instex ile birlikte bunu başardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder