Kredi kartı üzerindeki numaralar ve anlamları

kredi kartı numaraları ve anlamları

Kredi kartı üzerindeki numaralar kartın ön ve arka bölümündeki sayıları ifade eder. Her bölümdeki numaraların farklı anlamları vardır. Kredi kartı üzerindeki numaraların anlamları hakkında tüm detayları sayfamızdan bulabilirsiniz.

İlk Rakamlar Neyi İfade Ediyor?

Kredi kartı üzerindeki ilk rakamlar 1 ve 2 ile başlıyorsa, havayolu kartları demektir. Kart numarası 3 ile başlıyorsa eğlence sektörü ve seyahat kartı anlamına gelir. 4 ve 5 ile başlayan kartlar banka ve finans kuruluş kartıdır. Eğer 6 ile başlayan kart varsa ticari kart ya da banka kartıdır. Petrol sektörü kartları 7 ile başlar,telekomünikasyon sektörü ile ulusal tanımlamalarda 9 rakamı ile başlamaktadır.

Kredi Kartı Numarası

Kredi kartı numarası ön bölümde yer alan kabartmalı rakamlardır.Baskılı değil de kabartmalı olmasının nedeni, sonradan silinmesi ihtimalini ortadan kaldırmaktır. Ayrıca görme engelli kişiler için de dokunarak anlaşılması açısından idealdir. Bunun dışında her yerde kredi kartı numarası 16 haneli şekilde görülmektedir.

Hesap Numarası Nerede?

Hesap numarası her kredi kartının üzerinde yer almaz. Bazılarında sol alt kısımda vardır, bazılarında da yoktur. Bunu göstermek banka inisiyatifine kalan bir durumdur. Başka bir kişiye para göndermek, hesap işlemlerini gerçekleştirmek için bu numara son derece önemlidir.

Müşteri Numarası Hangisi?

Kredi kartının üzerinde müşteri numarası her kart üzerinde bulunmayabilir. Genellikle banka arandıktan sonra öğrenilen bir numaradır. Kart üzerinde görülürse de zaten müşteri numarası şeklinde yazar. Kart üzerindeki müşteri numarası genellikle alt kısımda yer alır.

Son Kullanma Tarihi

Kredi kartı kullanım süresi sınırlıdır. Son kullanım tarihi, kredi kartınızın ön yüzünde genellikle sağ alt kısımda bulunur. Ön yüzdeki tarih belirten kısım olarak da düşünülebilir. Son kullanım tarihi de aynı şekilde internet alışverişlerinize kullanılmaktadır.

Kartın Arkasındaki Numara

Kredi kartının arkasında CVV kodu yer alır. Bu kod, güvenlik kodudur ve beyaz şerit içerisinde bulunur. Son üç numara, birçok işinizi halletmenizi sağlar. Silinme olasılığına karşı, bir yere not edilmesi tavsiye edilir. Özellikle internetten alışveriş yaparken, fatura öderken, bu koda ihtiyacınız olacaktır. Ancak başkalarının bu kodu öğrenmemesine dikkat etmeniz gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder