Ölen kişinin banka borçları ne olur? Borç kime kalır?

Ölen kişinin banka borçları ne olur sorusu hemen herkesin aklından geçmiştir. Borç henüz bitmemişken ölen biri için değişik kriterlere göre değerlendirme olur.

Ölen Kişinin Borcu Kime Kalır?

Ölen kişinin ardından kalan borç için öncelikle kredi çeken kişinin sigorta yaptırıp yaptırmamış olması kritik konudur. Hayat sigortası yaptırmak, uzun vadede geri ödenecek olan borçlar için önemlidir. Ekstra masraf olarak görülse de kredi sahibinin ölmesi halinde mirasçılara kalan borç söz konusudur. Yani borçlu olan kişiler sigorta yaptırırsa mirasçılarına bir yükümlülük bırakmamış olur.
  • Hayat sigortası yaptıran kişi, sigorta krediyi zaten ödemek üzere bulunduğu için vefat etmesi halinde başkalarına borç kalması söz konusu olmaz.Ancak istisnai durumlarda hayat sigortasının borcu ödemediğini de belirtmek gerekir.
  • Borçlu eğer kendini öldürmüşse ya da şüpheli bir durum varsa, sigorta ödeme yapmayabilir. Sigorta şirketi otopsi talebinde bulunabilmektedir. İkinci olarak da kredi çekerken borçlu bir hastalığı olduğunu poliçede belirtmiyorsa bu durumda ödeme yapılmayabilir. Yani bilerek ölüm ve ölümle sonuçlanabilecek hastalıklarda ödeme olmayacaktır.

Borç Ödemek İstemeyen Mirasçılar Ne Yapacak?

Ölen birinin borcunu ödemek istemeyen mirasçılar, reddi miras yapabilmektedir. Bu hakları vardır. Bir kişinin nasıl mal varlığı mirasçılara kalıyorsa aynı şekilde borcu da kalır. Bunun dışında kredi borcu olan ve hayat sigortası yaptırmayan, ancak kefil gösterilen kişi varsa, banka kefili takibe alır. Kefil yoksa da mirasçılardan tahsis edilir. Kredi çekecek kişinin ölüm riskini de dikkate alarak borcunu sigortalatması, başkalarının mağdur olmaması açısından önemlidir.

Mirasçılardan Sonuca Varılmazsa

Eğer mirasçılardan alınacak olan kredi borcu sonuçlanmazsa bu durumda en son batık kredi şeklinde değerlendirilir. Ancak ölüm nedeni şayet deprem, sel gibi felaketlerden dolayı gerçekleşmişse, borç siline de bilir.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu

Ölen kişinin kredi kartı borcu konusu da kredideki ile aynı şekilde değerlendirilebilir. Hayat sigortası olan kişilerde sigorta şirketi kart borcunu öder. Ödenecek olan miktar poliçede belirtilmektedir. Eğer bu miktardan sonra kalan borç varsa, vefat eden kişinin yakınları bu borcu ödemekle yükümlüdür. Mirasçılar, ölüm kağıdı ile beraber borcu sorgulatılmalı ve isteğe göre reddi miras yapabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder