Ziraat bankası ikinci el araç satışı işlemleriBirçok bankada olduğu gibi Ziraat Bankası da 2. el araç satışları yapmaktadır. Banka ayrıca müşterilerine kredi çekerek sıfır kilometre araç satın alma olanağı tanıyor. Vatandaşlar genelde sıfır araç için bankalara kredi başvurusunda bulunsa da ikinci el araç almak için de bankalara kredi başvurusunda bulunanların sayısı epey fazla. Bankalar araç kredisi için çekilen kredilerde teminat olarak, alacağınız araca ipotek koymaktadır. Bu durumda borcunuzu ödemezseniz banka aracınıza el koyar.

Ziraat Bankası İkinci El Araç Başvurusu

Ziraat Bankasına ikinci el araç başvurusunda bulunmak için size en yakın Ziraat Bankasına gitmeniz gerekir. Ziraat Bankasına ikinci el araç başvurusunda bulunduğunuzda teminat olarak aracın yüzde 6 tutarındaki ücretini bankaya ödemeniz gerekir. Örneğin 40.000 lira tutarında ikinci el araç başvurusunda bulundunuz, bu aracın 2.400 lirasını bankaya teminat olarak vermeniz gerekir.

Bununla beraber Ziraat Bankasına ikinci el araç başvurusunda bulunduğunuz zaman size verilecek araç satış şartnamesinin her sayfasını imzalamanız gerekir. Ziraat Bankasına yapmış olduğunuz ikinci el araç başvurusu şube tarafından gerekli kontroller yapılarak incelenir ve onay almanız durumunda e-posta adresinize veya cep telefonunuza SMS olarak sisteme giriş yapabilmeniz için bir şifre gönderilir. Kullanıcı adınız ve size gönderilen şifreyi kullanıp sisteme giriş yaparak ikinci el araç için teklif vermeniz akabinde ikinci el araç alım işlemlerini başlatabilirsiniz.

Teklif Verdikten Sonra Ne Olur?

Herhangi bir ikinci el araç için teklif verdiğiniz zaman Ziraat Bankası araç satış ihalesi başlayacaktır. Sizler vermiş olduğunuz teklifi ve ihale süresini bankanın internet sayfasından görebilirsiniz. İhaleye katılmak isteyen diğer müşteriler yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları takip ederek araca teklif bırakabilir.

İhaleye son 30 dakika içinde yeni bir müşteri katıldığında ihale otomatik olarak yarım saat uzayacaktır. Kalan son 30 dakika içerisinde yeni bir müşterinin katılmaması durumunda ihale sona erecek ve en yüksek teklifi veren müşteri aracı almaya hak kazanacaktır. Bu işlem bir nevi açık arttırma usulüne benziyor diyebiliriz.

Banka rejiminde bulunan araçlardan satın almak istiyorsanız Ziraat Bankası şubelerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. İkinci el araç satışı hakkında daha detaylı bilgi için müşteri hizmetlerini arayabilir ya da Ziraat Bankası şubelerine gidebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder