Doğalgaz ticaretinde Ukrayna ve Rusya müzakereleri devam ediyor


Enerji Birliği'nden Sorumlu Maros Sefcovic, yakın tarihte Ukrayna ve Rusya'nın doğal gaz krizini çözmek için bir araya geleceğini dile getirdi. Uzun süredir devam eden kriz, her iki ülkeyi de olumsuz anlamda etkiliyor ve siyasi ilişkileri de sorunlu hale getirmiş durumda Yakın zamanda yapılacak görüşmeler neticesinde bu sorunun neticelendirileceği ve ticaret ilişkilerinin arttırılacağı hesaplanıyor.

İki ülkenin temsilcileri, var olan doğal gazın Avrupa'ya taşınması için ikinci kez masaya oturacak ve bu görüşmenin büyük önem arz ettiğini de belirtmek gerekiyor. Rusya ve Ukrayna'nın yanı sıra bu görüşmede AB temsilcileri de yer alacak. Brüksel'de gerçekleştirilecek olan görüşmeler yalnızca iki ülkeyi değil, Avrupa ülkelerini de yakından ilgilendiriyor ve dünya basını da yapılacak olan bu görüşmeye odaklanmış durumda.

Temmuz ayında gerçekleştirilen görüşmeyi de ele almak gerekiyor ve aslında bu görüşme neticesinde yapılan açıklama, Rusya'nın bu konuda ne denli ılımlı olduğunu da ortaya koyuyor. Rusya Enerji Bakanı Novak, görüşme sonrasında şunları dile getirdi: "Ukrayna aracılığı ile Avrupa'ya sevki yapılacak olan doğal gaz ticareti ile ilgili var olan sözleşmeyi uzatmaya hazırız." Bu açıklama, yeni görüşmenin de temellerini oluşturuyor ve üçlü görüşme neticesinde ortaya olumlu bir sonuç çıkacağını düşünüyoruz. Doğal gazın taşınmasına dair hali hazırda bir sözleşme mevcut ve bu sözleşmenin uzatılması ile birlikte süreç sıkıntısız bir şekilde ilerleyecek ve anlaşma devam edecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder