Kasko zorunlu olarak mı yapılıyor? Kasko şartları


Yeni bir araç aldığınızda trafik sigortasını yaptırmanız zorunludur. İlgili yönetmeliğe göre araç alındıktan belirli gün sonunda trafik sigortasının yaptırılmış olması gerekiyor. Trafik sigortası olmayan araçlara trafik polisleri tarafından ceza kesilebiliyor. Trafik sigortası yıllık olarak yapılır. Kasko ise isteğe bağlı olarak sigorta şirketleri tarafından yapılan bir teminat çeşididir. Kasko her araç için yapılabilmektedir. Ancak aracın yaşının yüksek olması yapımını daha kolay hale getiriyor. Trafik sigortasının teminat içeriğinde size çarpmaları öderken kasko hem çarpma ve hem de çarpılma teminatları ile aracınızı ve sizi korur. Kaskonun teminat içerikleri ilgili sigorta şirketleri tarafından belirlenmekte ve uygulanmaktadır.

Kasko Teminatları Nelerdir?

Sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko teminatının içeriği oldukça zengindir. Hırsızlık, yangın, deprem ve benzeri doğal afetler durumunda da aracınız koruma altına alınır. Araç anahtarının kaybolması, yaralanma, ölüm gibi maddi tazminatlar da içeriyor. Ayrıca kaza durumunda aracınızda belirli bir hasar oluşur ise banka size aracın bedelini ödeyebilmektedir. Yada yeni araç temini yapabilmektedir. Kazaya karışan aracınız tamir oluncaya kadar sigorta şirketi size yeni bir araç verir. Tamir işlemi sona erene kadar bu aracı kullanabilirsiniz. Tüm bu teminatlar bir takvim yılı için geçerlidir. Her yıl yenilemeniz gerekir. Eğer yenileme olmaz ise teminat içeriklerinden yararlanamazsınız. Teminat oranları yükseldikçe ödeyeceğiniz kasko primi de artacaktır.

Kasko Nasıl Yapılır? Şartları Nedir

Kasko yaptırmak istediğinizde sigorta acentelere başvuru yapabilirsiniz. Kasko yaptıracağınız zaman mutlaka teminat içeriklerini kontrol edin. Yol yardımı ve benzeri teminatlar sizin için ihtiyaç duyulanlar arasında yer almaktadır. Bundan dolayı teminat içeriklerini kontrol ederek poliçenizi yaptırabilirsiniz. Eğer aracınızı kredi ile aldıysanız banka sizden sorunlu olarak kasko teminatı istiyor. Kasko teminatını her yıl yaptırmak zorunda kalırsınız. Kredi tutarının tamamını ödeyene kadar kaskonuz hep aktif kalır. Kasko primleri de taksitle ödenebilmektedir. Ayrıca kasko teminat içeriklerini kendinizde oluşturabilme imkanına sahipsiniz. Bunun için sigortacınızdan destek alabilirsiniz. Kasko aracınızı bir yıl boyunca olası durumlara karşı korur. Sizde yaptırarak en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder