Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir? (Bunları Yapmayın)


Günümüzde artık her kişinin bir araç, ev, dükkan veya işletme içerisinde ihtiyaçları doğrultusunda kredi çekmek için başvurduğunu görebiliriz. Kişilerin borçlarını taksitle ödeme imkanı sunan bankalar uzun vadede düşük faiz oranlarıyla müşterilerine özel ihtiyaç kampanyaları düzenleyerek kredi vermektedir. Kredi imkanı her kullanan veya kullanmak isteyen kişi tarafından cazip görülen işlem olarak yıllardır uygulanıyor. Tatile gitmek için, düğün yaparken eşya almak için, yeni iş ve kazanç yeri kurmak için en önemlisi tüm sektörlerde ve alanlarda sermaye olarak görülen işlemdir.

Kredi çekmenin en önemli detayı kredi notudur. Kredi notu kredi çekmeniz için 1. Temel bakılan bölüm olarak bilinir. Risk raporları doğrultusunda bankalar kredi notuna ulaşarak sizlere ihtiyacınız olan krediyi verip vermemek veya verilen miktar ve ödeme koşullarının belirlenmesinin ana temelini oluşturan analiz olarakta adlandırılır. Bu yüzden kredi notunun düşmesine sebep olacak tüm olumsuz faktörlerden uzak durulması gerekir.

Geçmiş Kredi Borcunun Takibe Girmesi

Geçmiş dönemde çekilen kredi veya kredi kartı aylık ödemelerinin gecikmesi düzenli ödenmemesi en önemli durumdur. Kredi notunun doğrudan düşmesini etkileyen bu faktör kişiye olan güveni ve itibarı da sarsan bir durum olarak gözlemlenir. Borçların sıkça kez düzensiz ödenmesi veya ödenmemesi gibi durumlar başta olmak üzere nakit avans bölümünden çekilen miktarında ödenmemesi çok büyük etki ediyor. Kart kullanan veya kredi çeken kişilerin ödeyebileceği kadar miktar çekmesi ve bunu düzenli ödemesi kredi notu bakımından yüksek olmasını sağlıyor.

Kapatılan Kredi Kart Hesapları 

Kredi kartı kullanan kişiler alışveriş yaptıktan sonra ödeyemediği durumlarda üç kez tekrarlanması sonucunda kredi kartının kapanması gibi bir durumla karşılaşır. Bu durumlarda kart borcu ödenmeden kart kullanıma açılmaz. Kredi notu hesaplanırken dikkate alınan bu durum oldukça kredi notu bakımından önemlidir. Kullanıcıların tek bir karta sahip olması, gelirine göre kullanım sağlaması, düzenli ve gününde ödeme yapması gerekir. Kredi notunuzun yüksek olması buna bağlıdır.

Yanlış Bilgi Ve Hileli Durumlar

Kredi kartı kullanmak isteyen veya kredi çekmek isteyen birçok kişi Finansal durumlarla ilgili bankaya yanlış bilgi aktarımı sağlar. Bu faktörlerde banka tarafından kredi notu verirken değerlendirmeye alınır ve olumsuz sonuçlar olarak karışımıza çıkar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder