Trafik sigorta primlerini kim belirliyor?


Trafik sigortası kanunlarda ilgili maddece belirtilen zorunlu bir uygulamadır. Trafiğe çıkan her aracın sigortası olmak zorundadır. Trafik sigortası olmayan araçlar belirli bir yaptırım ile cezalandırılır. Bunun için trafik sigortanızı düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Bir yıllık dönemi kapsayan trafik sigortası primleri de kişiye ve aracın yaş, model gibi ayrıntılarına göre değişkenlik gösteriyor. Primleri peşin ödeyebildiğiniz gibi isterseniz taksit seçeneğinden de yararlanabiliyorsunuz. İster sigorta şirketleri üzerinden isterseniz de acentelerden yardım alabilirsiniz. Trafik sigortası primleri kişinin ehliyet durumuna, kazaya karışma oranına bakılarak ortaya çıkmaktadır. Eğer kazaya karışma oranınız yüksek ise ödeyeceğiniz prim tutarı da buna bağlı olarak artış gösterecektir.

Sigorta Primlerini Kim Belirliyor?

Yeni yönetmelik gelmeden önce trafik sigorta primlerini sigorta şirketleri kendi belirliyordu. Bu belirleme aşamalarında özgürce davranıyor ve yüksek tutarlar çıkarabiliyorlardı. Hazine Müsteşarlığı bu konuya el atarak trafik sigortası primlerinin nasıl belirlenmesi gerektiği konusunda bir genelge yayınladır. Bu genelgeye göre tüm sigorta şirketleri trafik sigorta primlerini eşit oranda verecek ve bu sayede rekabet oranı da buna bağlı olarak daha pozitif olacaktır. Trafik sigorta priminizi öğrenmek istediğinizde sigorta bilgi ve gözetim merkezinden destek alabilirsiniz. Aracınızın trafik sigorta primi sona erdiğinde yeni bir teklif almak istenirse ise kurumdan yardım alabilirsiniz. TC kimlik ve plaka numaranızı girdiğinizde size otomatik bir liste çıkar. Burada tüm sigorta şirketlerinin verdiği primlerini görebilme imkanınız bulunuyor.

Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası yapmak istediğinizde sigorta acentelerine başvuru yapabilirsiniz. Ruhsat bilgilerinizi verdiğinizde size şirketlerin sundukları prim bilgilerini paylaşırlar. Sizde uygun olanları seçerek yaptırabilirsiniz. Trafik sigortası primlerini online olarak görmek isterseniz sigorta gözetim merkezinin sitesine giriş yapabilir ve burada tüm şirketlerden teklif alabilirsiniz. Bu işlemi yapmak ücretsizdir. Trafik sigorta poliçenizi oluşturduktan sonra aracın içerisinde yer alması gerekir Herhangi bir trafik çevirmesinde polisler sorduğunda gösterebilirsiniz. Trafik sigortası bir takvim yılını kapsar. Bu süre sonunda poliçenizi yenilemeniz gerekiyor. Yenileme yapılmaz ise ceza olarak size kesilir ve poliçe yaptırdığınızda buna eklenir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder