Trafik sigortası nereden yaptırılır? Trafik sigortası hakkında tüm detaylar


Trafik sigortası bir arabaya sahip olan herkesin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Trafik sigortası yaptırmadan ve hem arabanızı hem de kendinizi garanti altına almadan trafiğe çıkmamanızda fayda vardır. Trafik sigortası zorunlu olduğundan dolayı hemen hemen her sigorta şirketi trafik sigortasını yapıyor. Aktif olarak çalıştığınız bir sigorta şirketiniz var ise direkt olarak arabayı satın aldığınız an yaptırabilirsiniz. Herhangi bir kaza ve benzeri gibi bir durum olur ise direkt olarak sigorta şirketi ile iletişime geçerek hasarın karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortasının en genel tanımı olarak her araç sahibinin mutlaka yaptırması gereken bir sigortadır. Örnek olarak gösterilecek olur ise bir kaza durumu olduğu zaman karşı tarafın aracında herhangi bir hasar söz konusu ise bedeni ve maddi zararların karşılanmasını sağlayarak sizlerin mağdur olmamasını sağlar. Trafik sigortası karşı tarafta mevcut olan tüm hasarları güvence altına alarak sizlerin cebinden herhangi bir ücret çıkmadan karşılar. Eğer zorunlu olan bu trafik sigortasını yaptırmadığını zaman trafiğe çıkmanız zorlaşır. Zorunlu trafik sigortası sadece karşı tarafın zararını karşıladığı gibi kendi hasarını karşılamaz.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçlar tespit edilip trafik sigortası yaptırmadığı görülür ise araç kullanması yasaklanarak trafiğe çıkması engellenir araç bir nevi bağlanır. Sigorta süresi dolmadan sigortanızı her yıl yenilemede fayda vardır. Trafik sigortası olmayan araçların arabaları trafik şubelerinin otoparkına alınır. Belirli bir ücret ödeyerek aracı o anda teslim almanız mümkün değildir. Aracı almak için öncelik olarak trafik sigortası yaptırarak aracın bulunduğu otoparka tebliğ geçmeniz gerekir. Tebliğ geçtikten sonra ve sigortanız yapıldıktan sonra aracın park edildiği trafik şubeye gidilir araç sigortasız trafiğe çıktığından dolayı belirli bir ücret ödenir ve aynı zamanda ne kadar süre otoparkta kaldı ise o kadar gün otopark ücreti alınır.

Trafik Sigortası Limitleri Nelerdir? 

Trafik sigortası yaptırdığınız zaman limitler trafik kazasında oluşan zarar göre değişkenlik gösterir. Can kaybı yaşandığı zaman ölenin yakınlarına ödenecek miktar ile hastane de tedavi gören kişiye ödenecek miktar farklılık gösterir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder