Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma Tuşları 2019

ziraat bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma

Ziraat bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma ve kullanacağınız numaralar ile alakalı bilgiler sayfamızda.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Birçok banka müşteri hizmetleri aracılığı ile müşterilerine hizmet verir. Ancak müşteri hizmetlerine bağlanmak uzun zaman almaktadır. Aslında müşteri hizmetleri numarası arandıktan sonra telesekreter karşılaması yapılır ancak hizmet almak için çoğunlukla müşteri temsilcisi ile görüşmek istenir. Zor olan ise müşteri temsilcisine bağlanmaktır. Burada Ziraat bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma işleminin diğer bankalara nazaran daha kolay olduğunu belirtmekte fayda var. Ziraat Bankası direk çözüm odaklı çalışır ve kısa sürede işleminizi tamamlamanıza yardımcı olur.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri arandıktan sonra telesekreter aracılığı ile karşılama yapılır bazı sistem bilgileri verilir ve ana menüler tanıtılır. Bağlanmak istediğiniz birimi bildikten sonra bu konuşmaların tamamını dinlemek zorunda değilsiniz. Sadece ilk konuşmayı dinlemeniz yeterlidir. İlk konuşma anını dinlememeniz durumunda müşteri temsilcisine bağlanamazsınız. Yani telesekreter ilgili konularda bilgi vermeye başladığı an sizde tuşlamaya başlayabilirsiniz. Burada kıstas "Lütfen yapmak istediğiniz işlemi seçiniz" cümlesidir. Bu cümleyi duyduktan sonra 1'i tuşlamanız gerekir. Akabinde hiç beklemeden 6 tuşuna basmalısınız. 6 tuşuna bastıktan sonra telesekreter sizden T.C kimlik numaranızı veya kullandığınız kartın şifresini isteyecektir. İstediğiniz herhangi birini tuşlayarak 0'a basmalısınız. Bu üç tuşlama sizi direk müşteri temsilcisine bağlayacaktır. Ama zaman takibini doğru yapmalısınız.

Kısaca Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Bağlanma Tuşları

Yukarıda detaylıca anlatılan işlemleri özetlemek gerekirse; Ziraat bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma için öncelikle 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralarından biri aranır. Her ikisi de aynı menüye bağlanmaktadır. Telesekreter aramaya karşılık verir. Telesekreter konuşurken uygun zamanda 1-6-0 tuşlamaları yapılır ve direk müşteri temsilcisine bağlanılır.

Müşteri Hizmetlerinde Sıra Varsa Ne Yapılır?

Müşteri hizmetleri 7 gün 24 saat hizmet vermesine karşın bazı zamanlarda yoğunluk yaşamaktadır. 1-6-0 tuşlamaları ile müşteri temsilcisi ile direk görüşme hattına alınırsınız. Yani size ilgilendirmeyen diğer bankacılık konularını dinlemek zorunda kalmazsınız. Ancak görüşeceğiniz müşteri temsilcisi hattı dolu ise yapmanız gereken tek şey beklemektir. Sizden önce arayan kişilerin işlemleri tamamlanmadan size dönüş sağlanması mümkün değildir. Sistem sizi sıraya alır ve kaçıncı sırada olduğunuz bilgisini sizinle paylaşır. Hatta daha önce yaptığı çalışmalara göre ortalama görüşme süreleri hesaplandığı için hatta ne kadar süre ile bekleyeceğiniz bilgisini de sizinle paylaşır.

Ziraat Bankası Canlı Destek

Çağrı merkezlerini aramak zaman isteyen işlemlerdir. Yukarıda anlattığımız Ziraat bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma işlemleri haricinde Ziraat Bankası Canlı Destek ile de işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunun için Ziraat Bankası Canlı Destek sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder