Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri

yapı kredi müşteri hizmetleri

Türkiye'de birçok yabancı ülkede hizmet veren Yapı Kredi Bankası 925 şubesi, 4000’nin üzerinde ATM’si ve 19.000'nin üzerinde uzman personeli ile bankacılık hizmetlerini müşterilerine ulaştırmaktadır. Yapı Kredi Bankası'nın müşterilerine bu sektörde birçok alanda hizmet sunmaktadır. Bireysel bankacılık hizmetlerinden, Platinum Bankacılık hizmetlerine, KOBİ hizmetlerinden, Kurumsal hizmetlere, Ticari hizmetlerden kredilere kadar müşterileri tarafından kullanılmaktadır.

Kredi kartı Worldcard ve kampanyaları ile ön plana çıkan Yapı Kredi Bankası'nın Worldcard dışında, PlatiniumTLCard, Adios ve Play Kart gibi kartları da bulunmaktadır.

Yapı Kredi Bankası, teknolojiyi en etkin kullanan bankalardan biri olup mobil internet bankacılığı açısından da en çok tercih edilen bankalardan biridir. Yapı Kredi Mobil uygulaması ile cep telefonlarınızdan istediğiniz yer ve zamanda tüm bankacılık işlemlerinizi yapabilmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken şey ise Yapı Kredi mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmek ve ardından hesabınıza giriş yapmak.

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri Numarası

444 0 444 / 0850 222 0 444 Yapı kredi müşteri hizmetleri ile şube görmeden tüm işlerinizi telefondan halledebilirsiniz. Yapı kredi müşteri iletişim merkezi Türkiye'nin her yerinden bağlanan müşterileri için sorunları çözmek için beklemektedir.

Ayrıca 0850 222 0 444 numarasını telefonunuza kaydederek Yapı kredi müşteri hizmetleri ile whatsapp'dan da görüşme sağlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: https://www.yapikredi.com.tr/sinirsiz-bankacilik/cagri-merkezi/bireysel-telefon-bankaciligi/

Yapı Kredi'den Müşteri Hizmetleri İle Yapabilecekleriniz

Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi'nde işlem yapabilmek adına öncelikle Tek Şifre alınması gerekmektedir. Şifreniz yok veya şifrenizi unuttuysanız cep telefonunuza indirdiğiniz mobil uygulamasından Şifre Al / Şifremi Unuttum butonundan Tek Şifre’nizi alabilir, işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Yapı Kredi Mobil uygulaması, ATM'ler, Şubeler veya Müşteri İletişim Merkezi vasıtasıyla şifre oluşturma şansınız bulunmaktadır.

Yapı Kredi Şifreniz var ise, internet şubesinden önce Ayarlarım sonra Güvenlik Ayarları ardından İnternet ya da Mobil Şube ve Müşteri İletişim Merkezi Giriş adımlarını takip ederek şifrenizi istediğiniz zaman Müşteri İletişim Merkezi kanalı için de kullanıma açabilir, kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Yapı kredi müşteri hizmetleri ile pek çok bankacılık işleminizi kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Sadece müşteri iletişim merkezi değil yapı kredi pos destek hattı da son derece önemli hizmetleriyle müşterilerini memnun etmektedir.

Yapı Kredi'nin Bankalar Arasındaki Yeri

Yapı Kredi bankalar arasında, pazar payı adına ilk beşte yer alan bankadır. Toplam nakdi ve gayri nakdi kredilerde % 9,8 pazar payına sahiptir. Özel bankalar arasında toplam mevduatta % 16.1 pazar payı bulunmaktadır.

Yapı Kredi, kullandığı güncel teknoloji, sorumlu büyümeyi hedefleyen iş modeli ve sınırsız hizmet anlayışı ile aynı zamanda yatırımcılarına da karlılık sağlayan bir banka olmayı hedeflemiştir. Gerek müşteri iletişim merkezi gerek de Yapı kredi pos destek hattı ile son derece önemli hizmetler vermeye devam etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder